شنبه , ۷ شهریور ۱۳۹۴
آخرین محصولات

حشرات

در این مطالب خوانندگان گرامی با حشرات گونان آشنایی پیدا خواهند کرد .

مطالعه جالب وهیجان انگیز از پیدایش حشرات

insect2

مقدمه شاخه بندپایان موفق‌ترین جانوران بوده و نسبت به سایر شاخه‌ها از تعدد و تنوع بی‌شماری برخوردارهستند. بطوری که از میان قریب به یک میلیون و پانصد هزار گونه جانوری شناخته شده ۴/۳ آن را بندپایان به خود اختصاص می‌دهند. بسیاری ازبندپایان برای ما شناخته شده هستند بویژه حشرات که در اکثر زیستگاهها بسر می‌برند. موفقیت این شاخه از جانواران ... ادامه مطلب »

Odonata چیست

obstrusum

Odonata چیست “ از (Odous:دندان) به معنی دندان داران است که به قطعات دهانی جونده نیرومند نیز اشاره دارد. Odonata چیست این راسته از حشرات یکی از قدیمی ترین گروه حشرات بالدار پس از یکروزه ای هاست(Ephemeroptera) ظهور این حشرات را همزمان با ابتدای پرمین می دانند. کشف یک فسیل از بال عقبی یک سنجاقک غول پیکر به طول ۷٫۵in ... ادامه مطلب »

اطلاعاتی درباره سم عقرب

سم عقرب

اطلاعاتی درباره سم عقرب “ زهر کژدم مایعی بی‌رنگ و شفاف است که خاصیت قلیایی تا خنثی دارد و در واقع نوعی پروتئین است. سم از عناصری مانند کربن، ئیدروژن، ازت و گوگرد تشکیل شده‌است. سم شامل پروتئین‌های مختلفی از قبیل توکسین و آنزیم می‌شود. اطلاعاتی درباره سم عقرب توکسین‌ها یا فاکتورهای سمی شامل نورووکسین (سم عصب‌گرا)، هموتوکسین و کاردیوتوکسین ... ادامه مطلب »

درباره میگال یا عنکبوت وحشی

درباره میگال یا عنکبوت وحشی

درباره میگال یا عنکبوت وحشی “ قبل از هر چیز باید روی این مسیله تاکید شود که میگال ها وحشی و زهردار هستند و باقی خواهند ماند هر چند که بعضی ان را همانند یک حیوان اهلی در خانه نگاه میدارند. درباره میگال یا عنکبوت وحشی بعضی از انواع عنکبوتها یعنی از بین ۳۵۰۰۰ نوع عنکبوت بیش از حد رشد ... ادامه مطلب »

درباره مگس سفید گلخانه ای

مگس سفید گلخانه ای

درباره مگس سفید گلخانه ای ” در این مقاله درباره مگس سفید گلخانه ای , پراکندگی مگس سفید گلخانه ای, خاراتی که مگس سفید گلخانه ای به بار می آورند , بیولوژی مگس سفید گلخانه ای , مدیرت آفت مگس سفید گلخانه ای مگسهای سفید گلخانه به تعداد زیادی به میزبان حمله می‌کنند. میزبانهای اقتصادی و مهم آن عبارتند از: لوبیا، ... ادامه مطلب »

درباره شته سبز سیب

شته سبز سیب

درباره شته سبز سیب “ این شته در سراسر کشور هر جا که سیب کشت شود وجود دارد. این آفت به برگ و نوک شاخه‌های نورس، جوانه‌ها حتی گلها نیز خسارت می‌زند و باعث کم شدن محصول می‌گردد. گیاهان میزبان آن شامل سیب، گلابی، به، زالزالک و ازگیل می‌باشد. درباره شته سبز سیب در نهالستان‌ها و روی درختان جوان خسارتش ... ادامه مطلب »

درباره پشه ها

درباره پشه

درباره پشه ها “ پشه‌ها جزء حشرات بوده و به زیر رده بال‌داران یا حشرات بال‌دار تعلق دارند. حشرات بال‌دار دارای بالند بعضی اوقات بالهای آنها تحلیل رفته و گاهی وجود ندارد و دارای زایده‌هایی به نام دنباله‌های شکمی و زاوید تناسلی هستند. پشه ها به راسته دوبالان تعلق داشته و در زیر راسته راست درزان قرار می‌گیرند. درباره پشه ... ادامه مطلب »

معرفی حشره سرخرطومی جالیز

sar khortome

معرفی حشره سرخرطومی سر جالیز “ معرفی حشره سرخرطومی سرجالیز سه نسل در سال دارد و زمستان را به صورت حشره کامل در داخل میوه خشک شده می گذراند.حشرات کامل همزمان با تشکیل میوه ها ی هندوانه ابوجهل یا جالیز (هندوانه و خربزه و طالبی و خیار و کدو ) در مناطق جالیز کاری ظاهر می شوند. ابتدا حشره از ... ادامه مطلب »

درباره حشره ساس

Bees bug

درباره حشره ساس “ ساس چیست ساس تختخواب نام عامیانه نوعی از حشرات است که : بدنی بیضی شکل و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارند در سطح پشتی بدن دارای چروکیدگی های نامنظمی هستند حشره تازه از تخم درامده تقریباً بی رنگ اما بسیار شبیه به فرم بالغ است تنها تفاوت انها در کوچک بودنشان است. پس ... ادامه مطلب »

مقاله ای در مورد عقرب

scorpion

این ساکنین صحراهای خشک عقربهای واقعی و دارای نیشهای زهرآگین نیستند. اما به هر حال این جانوران دارای چنگالهای خارداری هستند که در واقع قسمتی از دهان آنها محسوب می شود. و آنها قادر هستند که ماده سمی خطر ناکی ازقسمت عقب بدنشان به طرف مهاجمین بپاشند. این جانور بیشتر در شب شکار می کند و پاهای بلند جلویی خود ... ادامه مطلب »

معرفی سوسک شاخک بلند روزاسه

Long horned beetle

در این مقاله حشره شناسی شما با یک آفت گیاهی بنام سوسک شاخک بلند روزاسه آشنا خواهید شد . سوسک شاخک بلند روزاسه به چه گیاهانی حمله می کند ؟ زیست شناسی سوسک شاخک بلند روزا سه چیست ؟ مبارزه با سوسک شاخک بلند روزاسه چگونه است ؟ در اکثر مناطق میوه‌خیز کشور وجود دارد. به انواع درختان میوه خانواده ... ادامه مطلب »

معرفی حشره کرم شب تاب

کرم شب تاب

کرم شب تاب (به انگلیسی: Firefly)‏ از خانواده حشرات و زیرمجموعه سوسک‌ها و زیرشاخه غلاف پران یا قاب بالان می‌باشد. به این سوسک‌ها حشرات نوری نیز می‌گویند. کرم‌های شب تاب نور سرد تولید می‌کنند که فاقد طیف‌های فروسرخ و فرابنفش می‌باشد. این نور که طول موج آن از ۵۱۰ تا ۶۷۰ نانومتر متغییر است می‌تواند به رنگ‌های زرد، سبز یا ... ادامه مطلب »

معرفی حشره کفشدوزک

کفشدوزک

این مقاله به بررسی و معرفی حشره زیبا و جذاب کفشدوزک – ladybug – و حقایقی درباره زندگی کفشدوزک و نحوه زندگی و تغذیه ladybug می پردازد. کفشدوزک‌ها با نام تیره Coccinellidae ، جزء سوسک‌ها به حساب می‌آیند و دارای دو شاخک در سر هستند. سودمندی کفش دوزک برای محیط زیست کفش دوزک برای زیست بوم بسیار سودمند است و ... ادامه مطلب »

حشره دراکولا

حشره پتروس

اگر اهل سفر به مناطق شمالی کشور باشید به احتمال زیاد با حشره کوچک قرمز رنگی که به داراکولا یا پتروس معروف است برخورد کرده اید . این حشره با عبور از بدن و ردی که از خود میگذارد باعث سوزش و خارش شید آن نواحی می شود . برای آشنایی با این حشره با دانشنامه تی تیل همراه باشید. ... ادامه مطلب »

مقاله ای درباره حشرات

حشره شناسی

در این مقاله به معرفی بزرگترین گروه بندپایان یعنی حشرات می پردازیم . علاقمندان به حشره شانسی از این به بعد می توانند مقالات مربوط به حشره شناسی و معرفی حشرات گوناگون را از سایت داشنامه تی تیل دریافت نمایند . همچنین آماده قرار دادن مقالات شما در این سایت با نام خودتان هستیم . حَشَرات، بزرگ‌ترین گروه را در ... ادامه مطلب »