دوشنبه , ۹ شهریور ۱۳۹۴
آخرین محصولات
خانه - موسیقی - شعر - اشعار دفاع مقدس - نت و آکورد آهنگ ای ایران

نت و آکورد آهنگ ای ایران

ای ایران ای مرز پر گوهرزنده یاد روح الله خالقی اگر چه خالق شعر ای ایران، ای مرز پر گهر حالا دیگر سال هاست چشم فرو بسته اما کلامش همیشه همراه ایرانیان خواهد بود.

دکتر حسن گل گلاب  در آن سالها و در اواخر حکومت رضاشاه تالیف کتابهای درسی مدارس را بر عهده داست به جرأت می توان گفت که شعر او و آهنگ جاودانه روح الله خالقی مردمی ترین سرود ایران در طول شصت سال اخیر بوده که در هر شرایطی، غم و شادی زمزمه شده است. این قطعه را روح الله خالقی آهنگساز نامدار در سال ۱۳۲۳ در آواز دشتی روی شعری از حسین گل گلاب ساخت. ویژگی شعر این ایران آن است که تمام واژگان آن به زبان فارسی است و واژگان بیگانه در آن راه نیافته است. گفته می شود که ملودی اصلی و پایه ای کار از برخی نغمه های موسیقی بختیاری که از فضایی حماسی برخوردار است، گرفته شده است.

داستان ساخته شدن آن با روایت های مختلفی همراه شده است. نواب صفا در کتاب خاطرات خود به نقل از دکتر حسین گل گلاب، شاعر این سرود آورده است: وقتی در سال ۱۳۲۳ ایران تحت اشغال متفقین بود. بعد از ظهر یکی از روزهای تابستان در خیابان شاهد حرکات دور از نزاکت بعضی از سربازان خارجی با مردم بودم. از ناراحتی نمی دانستم چه کنم، بی اختیار راه انجمن موسیقی را که تازه تأسیس شده بود، پیش گرفتم. وقتی خالقی مرا دید گفت: چرا ناراحتی؟ واقعه را برایش تعریف کردم. او گفت ناراحتی تأثیری ندارد بیا کاری کنیم و سرودی بسازیم. این بود که سرود ای ایران خلق گردید.

بعضی دیگر از قول گل گلاب می گویند زمانی که نیروهای انگلیسی و دیگر متفقین، تهران را اشغال کرده بودند. حسین گل گلاب تصنیف سرای معروف، از یکی از خیابان های مرکزی شهر می گذرد. او می بیند که بین یک سرباز انگلیسی و یک افسر ایرانی، بگو مگو شده است. سرباز انگلیسی، کشیده محکمی به گوش افسر ایرانی می زند.

رشیدی مدیر مسوول مجله موزیک می گوید: آنچه به طور حتم قطعی است این است که دست اندر کاران این سرود به دلیل حضور نیروهای نظامی بیگانه در ایران و اشغال سرزمین مان دست به ساخت آن در آن روزگار زده اند. برای مردم خیلی مهم بود که آذربایجان که بخش مهمی از ایران است در معرض خطر قرار گرفته و ممکن است از ایران جدا شود. درسال ۱۳۲۴ در کنسرتی این قطعه در تبریز هم اجرا شد که شور و شوق زیادی برانگیخت و مورد توجه مردم قرار گرفت. اما در هیچ دوره ای این سرود مورد توجه حکومت نبوده و تنها از طرف مردم حمایت شده.

محبوبیت این سرود

استادان غلامحسین بنان و روح الله خالقی نخستین اجرای آن، در ۲۷ مهرماه ۱۳۲۳ در نخستین کنسرت ارکستر انجمن موسیقی ملی پیش آمده که در سالن سینما تهران، در خیابان استانبول برای دو شب متوالی برگزار شده است. سرود ای ایران که سازنده و گوینده تحت تأثیر اوضاع روز ساخته بودند و اولین دفعه‏شنیده می‏شد آنقدر اثر کرد که شنوندگان تکرار آن را خواستار شدند و سه بار تجدید شد. علت‏ واقعی این بود که در آن ایام کشور ما را قوای متفقین یعنی روس، انگلیس و امریکایی اشغال کرده بودند. آهنگ و شعر این سرود احساسات ملی را مورد تاثیر قرار داد.

استقبال و تاثیر این سرود باعث شد که وزیر فرهنگ وقت، هیئت نوازندگان را به مرکز پخش صدا فرستاد تا صفحه‏ای از آن ضبط و همه روزه از رادیو تهران پخش شود. به این ترتیب برای اولین بار به دستور وزیر فرهنگ، ای ایران در قالب یک صفحه تک نسخه ضبط شد.

اجرای اولیه و اورژینال این اثر ملی را باید تا زمان ‏حاضر، نایاب تلقی کرد. اجرای دیگر، مربوط به سال های ۱۳۴۲ تا ۱۳۳۷ در ارکستر بزرگ گلها است که زنده یاد غلامحسین بنان، خواننده محبوب این سرود را خواند. در این سال ها بود که این سرود بیش از گذشته میان مردم محبوبیت پیدا کرد. در تاریخ موسیقی معاصر ایران، آثاری که به این موقعیت‏رسیده باشند، بسیار نادر هستند.

در سالهای پس از انقلاب به بهانه ناسیونالیستی بودن ! سرود پخش آن از سوی صادق قطب زاده (رئیس وقت صدا و سیما)ممنوع شد.اما نکته اصلی و مهم این بود که آنچه که در فرهنگ آزادی طلبانه مردم نسل به نسل منتقل می شود با سانسور و توقیف پاک شدنی نیست.

برای دیدن نت اینجا کلیک کنید.

آکورد ای ایران ای مرز پر گوهر

۲/۴ یا ۴/۴

 

Em         Am       Cmaj7                                  Em

ای ایران ای مرز پر گهر         ای خاکت سر چشمه ی هنر

Em   Dm   G    Em F G      Dm  Em  F  Em  Am  Em

دور از تو اندیشه ی    بدان       پاینده    مانی   و   جاودان

Am      Dm6      Dm7           Dm   Em

ای     دشمن ار تو سنگ خاره ای من آهنم

Em          Dm             Am

جان من فدای خاک پاک میهنم

Em       Am           Dm       Em          Am       Dm

مهر تو چون شد ریشه ام       دور از تو نیست اندیشه ام

Em      G        F      G    Am         F         G       Am   Em    G

در راه تو     کی ارزشی دارد این جان ما      پاینده باد خاک ایران ما

درباره‌ Vahid Ezati

۲ نظر

  1. جون شهین ملودی ای ایران رو برام ایمیل کن
    دستت طلا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*