جمعه , ۶ شهریور ۱۳۹۴
آخرین محصولات
خانه - زندگینامه ها - بزرگان نویسندگی - بیوگرافی آگاتا کریستی

بیوگرافی آگاتا کریستی

بیوگرافی آگاتا کریستی “

آگاتا کریستی

رمان نویس انگلیسی ( ۱۸۹۰- ۱۹۷۶ )

بیوگرافی آگاتا کریستی

بیوگرافی آگاتا کریستی

«لیدی مالوُوان آگاتا ماری کلاریسا»، مشهور به [ بانو ] «آگاتا کریستی» و ملقب به «ملکه جنایت»، مشهورترین نویسنده در زمینه جنایی ‌ـ‌ پلیسی است که تأثیر بسیاری بر نویسندگان عصر طلایی ادبیات جنایی و نویسندگان بعد از خود گذاشت. وی آثاری در زمینه های دیگر نیز دارد، اما تنها ۶۶ رمان و چندین مجموعه ‌داستان جنایی او (بویژه آنهایی که شخصیت اصلی آن، هرکول پوارو یا خانم مارپل است)، نامش را تا این اندازه بلندآوازه کرده است.

آگاتا کریستی در «تورکوای» از توابع دِووُن در انگلستان به دنیا آمد و کوچکترین فرزند خانواده‌ بود. او پدر و برادرش را در کودکی از دست داد و بدون آنکه به مدرسه برود، در خانه و تحت نظر مادرش، تحصیلات خود را به پایان رساند و به یادگیری موسیقی پرداخت. وی در سال ۱۹۱۴، با «کلنل آرشیبالد کرستی»، یک شاهزاده و اشراف زاده انگلیسی ازدواج کرد و پنج سال بعد، صاحب یک فرزند دختر شد. کریستی طی جنگ جهانی اول به عنوان پرستار به جبهه جنگ رفت و دانستنیهای بسیاری در مورد پزشکی کسب کرد که بعدها در رمان‌هایش از آنها بهره برد.

آگاتا کریستی در سال ۱۹۳۰ با «سر ماکس مالون» زمین شناس و استاد دانشگاه آکسفورد ازدواج کرد. وی در ازدواج اول خود، تجربه های زیادی را از محیط اشرافی انگلستان به دست آورد و در زندگی با همسر دوم خود – که باستان شناس بود و آگاتا با وی سفرهای زیادی به مشرق زمین کرد – با آداب و رسوم زندگی مردم در این مناطق آشنا شد. آگاتا کریستی از کودکی علاقه شدیدی به خواندن کتابهای «جین استین»، «چارلز دیکنز» و «سر آرتور کانن دویل»، آفریننده شخصیت شرلوک هولمز داشت. از این رو شروع به نگارش داستانهای جنایی کرد. در حقیقت، کریستی دنباله رو کارهای پلیسی «کانن دویل» بود، ولی روش تازه و پیشرفته تری را نسبت به او در پیش گرفت.

وی حدود صد اثر از خود به جای گذاشت. قهرمانان اصلی داستانهای او، پیرزن انگلیسی به نام «جین مارپل» و یک کارآگاه بلژیکی به نام «هرکول پوارو» بودند. نزدیک به یک میلیارد نسخه از کتابهای آگاتا کریستی در بریتانیا و یک میلیارد نسخه از آن در سرتاسر جهان به فروش رفته‌ است. کریستی در سال ۱۹۵۵، نخستین کسی بود که جایزه‌ «استاد اعظم» را از «مجمع معما‌نویسان امریکا» دریافت کرد. در سال ۱۹۶۷، مدرک افتخاری دانشگاه «اکستر» انگلیس به او داده شد و در سال ۱۹۶۷ به ریاست باشگاه کارآگاهی بریتانیا رسید. وی در سال ۱۹۷۱ نیز بالاترین نشان افتخار خود، یعنی لقب «دِیم» (بانو) (معادل لقب افتخاری سِر) را دریافت کرد.

کتابهای او بارها و بارها به صورت فیلم، داستانهای زنجیره ای و نمایشنامه درآمده‌ و از جمله محبوب‌ترین کارها بوده اند. برای نمونه می‌توان به نمایشنامه‌ او با نام «تله‌موش» اشاره کرد که مقام طولانی‌ترین اجرا را در شهر لندن دارد. این نمایشنامه از سال ۱۹۵۵ تا به حال، بیش از ۲۰۰۰۰ بار در شهر لندن به روی صحنه رفته است.

برخی از مشهورترین آثار او عبارتند از :

۱- راز قطار آبی The Mystery of the Blue Train) – 1928)

۲- قتل در بین‌النهرین ۱۹۳۶ – (Murder in Mesopotamia)

۳- پنج خوک کوچک Five Little Pigs) – 1924)

۴- فیلها به یاد می‌آورند Elephants Can Remember) – 1972)

۵- پرده [آخرین اثری که هرکول پوارو در آن نقش دارد] – Curtain) 1975 )

۶- جسدی در کتابخانه The Body in the Library) – 1942)

۷- نمسیس – Nemesis)1971)

۸- قتل در قطار سریع‌السیر شرق (Murder on the Orient Express)

آگاتا کریستی در چهل و چهار سالگی، یکی از زیباترین داستانهای خود را با نام «قتل در قطار سریع السیر» به چاپ رساند. وی علاوه بر آثار پلیسی، آثار رمانتیک هم دارد. سرانجام، آگاتا کریستی (ملکه جنایت)، در سال ۱۹۷۶ و در سن هشتاد و شش سالگی درگذشت.

من تنها با مردی ازدواج می کنم که عتیقه شناس باشد؛ تا هرچه پیرتر شدم برای او عزیزتر باشم.((آگاتا کریستی))

آرزو و چشم و هم چشمی و رشک، هر سه به ترتیب دنبال یکدیگرند.((آگاتا کریستی)) گفته را گزارش دهید

گمان می‌کنم در دنیا چیزی وحشتناک‌تر از این نیست که انسان، فرزندی از آن خود داشته باشد و با این حال به گونه ی رازآلودی او را غریبه بپندارد.((آگاتا کریستی))

برگرفته از :

http://www.caravan.ir

درباره‌ Vahid Ezati

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*