دوشنبه , ۱۰ شهریور ۱۳۹۳
آخرین محصولات

موسیقی مصر

موسیقی مصر

موسیقی عرب، تا آنجا که مستندات تاریخی نشان می دهند، ریشه در موسیقی قرن سوم ایران و امپراتوری بیزانس (قرن ۴ تا ۶ میلادی) دارد. موسیقی این ملل هم به نوبه خود به آثاری از یونانیان ارتباط پیدا می کنند که عاشق شعر و موسیقی بودند. موسیقی احتمالاً از آغاز تمدن و فرهنگ مصر با آن عجین بوده است. نقاشیهای ... ادامه مطلب »

نقش یویان باستان در موسیقی

یونان باستان

نقش یویان باستان در موسیقی - واقعیت آن است که هیچکس نسبت به کیفیت و چگونگی موسیقی اولیه انسان آگاهی کامل ندارد. درحقیقت حتی ما بدرستی نمی دانیم که مثلا” ارکستر زمان باخ با چه کیفیتی ساز میزده است. اما بسیاری از محققین موسیقی در این موضوع اشتراک نظر دارند که بشر اولیه ریتم را از حرکات بدن و طبیعت ... ادامه مطلب »

چگونه کودکان را با موسیقی آشتی دهیم

چگونه کودکان را با موسیقی آشتی دهیم

چگونه کودکان را با موسیقی آشتی دهیم - کودکی که امکان فراگیری موسیقی را دارد، بسیار خوش اقبال است و این موهبت زمانی به کمال خود می‌رسد که از یک معلم خوب و یک خانواده جدی و پیگیر نیز بهره‌مند باشد، زیرا موسیقی والا و اصیل، کودک را از همان دوران کودکی با اخلاق، منظم و منضبط رشد می‌دهد. با ... ادامه مطلب »

معرفی ساز ماندولین

معرفی ساز ماندولین

معرفی ساز ماندولین - ماندولین سازی است کوچک تر از گیتار و تا حدی گلابی شکل، دارای هشت سیم زوج دست باز است که رایج ترین کوک برای این سیم های جفت فاصله پنجم است. این ساز از خانواده لوت است و از حدود ۱۶۰۰ به ایتالیا برده شد… ماندولین با مضراب یا زخمه انگشتان نواخته می شود. نه فقط ... ادامه مطلب »

معرفی ساز سلانه

سلانه

معرفی ساز سلانه - سلانه ساز زهی جدیدی است که در سال‌های اخیر سیامک افشاری با همکاری حسین علیزاده ساخته‌است. سلانه، سازی است از خانواده تنبور با دسته بلند که براساس تصاویر تاریخی بازمانده از ایران باستان دارای سه سیم و سه گوشی بوده‌است که از طریق اضافه کردن سیم‌های اصلی می‌توان به صداهای بم‌تری دست یافت. کوشش‌های حسین علیزاده برای بازسازی و احیای این ... ادامه مطلب »

معرفی ساز های صفحه‌ کلید دار و الکترونیکی

معرفی ساز های صفحه‌ کلید دار و الکترونیکی

معرفی ساز های صفحه‌ کلید دار - ساز صفحه‌ کلیددار سازی است که برای نواختن آن از صفحه‌کلید استفاده می‌شود. شناخته شده‌ترین این گونه سازها پیانو است. پیانو ارگ کلاوسن کلاویکورد چمبالو هارپسیکورد چلستا آکوردئون هارمونیکا هارمونیون گارمون ویرجینال سازهای الکترونیکی ارگ برقی ترمین سینتی سایزر کیبورد گیتار الکتریک گیتار بیس ادامه مطلب »

معرفی سازهای کوبه ای

معرفی سازهای کوبه ای

معرفی سازهای کوبه ای - سازهای کوبه‌ای ساز کوبه‌ای سازی است که صدا در آن با کوبیدن، تکان دادن، مالش یا خراشیدن ایجاد می‌شود. وظیفه اصلی سازهای کوبه‌ای معمولاً اجرای ضرب (ریتم) است، ولی توانائی اجرای ملودی را هم دارند. این ساز احتمالاً پس از صدای انسانی قدیمی‌ترین نوع ساز است. سازهای کوبه‌ای را کلا می‌توان به ۲ دسته، سازهای ... ادامه مطلب »

معرفی سازهای بادی

ساز بادی

معرفی سازهای بادی - ساز بادی به سازی گفته می‌شود که تولید صدا در آن از طریق دمیده شدن هوا در آن تولید گردد. سازهای بادی را به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: سازهای بادی برنجی و سازهای بادی چوبی. اصطلاح “چوبی” و یا “برنجی” بدان معنا نسیت که آن ساز از چه جنسی ساخته شده ، بلکه این طبقه ... ادامه مطلب »

معرفی سازهای زهی

ساز زهی

معرفی سازهای زهی - سازهای زهی آن دسته از ساز‌های موسیقی هستند که در آنها صدا از ارتعاش زه یا تار یا سیم تولید می‌شود. معمولاً با زخمه زدن یا ضربه زدن و یا کشیدن کمان و آرشه بر روی این زه‌ها صدای دلخواه از ساز در می‌آید. سازهای زهی را به ‌صورت‌های مختلف بخش‌بندی کرده اند. باغلاما بالالایکا بربط ... ادامه مطلب »

معرفی ساز چگور

چگور چیست

معرفی ساز  چگور - چُگور، چوگور یا قُپوز سازی است از خانوادهٔ سازهای زهی مقید از ردهٔ تنبور که به آن دوتار نیز می‌گویند. چگور مرکب از یک قطعه چوب مجوف بر شکل عودی کوچک است که دارای پنج وتر می‌باشد. ساختمان این ساز از یک کاسه طنینی گلابی شکل و دسته‌ای مانند دسته تنبور تشکیل می‌شود. کاسه اش از ... ادامه مطلب »

دوتار چیست

دو تار

دوتار چیست - دوتار یکی از سازهای مضرابی موسیقی ایرانی است و همان‌گونه که از نام آن برمی‌آید، دارای دو سیم (تار) است. این ساز را معمولاً با مضراب نمی‌نوازند و با ناخن، زخمه می‌زنند دوتار پیشینه‌ای چند هزار ساله دارد و می‌توان آن را مادر تنبور و سه‌تار محسوب کرد. امروزه حوزه‌های نواختن دوتار عبارت‌اند از شمال خراسان در ... ادامه مطلب »

معرفی ساز دهل

معرفی ساز دهل

معرفی ساز دهل - دُهُل نام یکی از سازهای کوبه ای موسیقی است. دهل طبلی بزرگ و دورویه‌ای که هر دو طرف آن پوستی از گاو یا گاومیش دارد، است. در متن‌های مختلف نام آن، داول، تاول و داوول آمده است. شکلی از آن به همراه سرنا در مناطق روستایی نواخته می‌شود. نوازنده، دهل را با ریسمانی که از شانه‌ها ... ادامه مطلب »

معرفی ساز کمانچه

ساز کمانچه

معرفی ساز کمانچه - کَمانچه یکی از سازهای ایرانی و موسیقی خاور زمین است. این ساز علاوه بر شکم، دسته و سر، در انتهای پایینی ساز، پایه‌ای دارد که روی زمین یا زانوی نوازنده قرار می‌گیرد. نخستین نشانه‌های تاریخی درباره کمانچه در کتاب موسیقی الکبیر اثر ابونصر فارابی در سده چهارم هجری دیده شده‌است.او در این کتاب از کمانچه با ... ادامه مطلب »

معرفی ساز سرنا

معرفی ساز سرنا

سرنا ( serna ) : در کشور ما این ساز تحت عناوین نظیر به زرنا – ذرنا – ذورنا نامیده می شود . ساز سرنا در بین اقوامی نظیر بلوچ ها – کردها – گیلانها – ترک ها و فارس و مازندران وجود دارد . البته در همه اقوام به این نام معروف نیست مثلاً در میان بلوچ ها به ... ادامه مطلب »

معرفی ساز تنبک

معرفی ساز تنبک

معرفی ساز تنبک - این ساز از دو قسمت کلی و استوانه ای شکل تشکیل شده : قسمت اول (بالا و هنگام نواختن: جلو) به قطر تقریبی ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و به طول ۴۵ سانتیمتر که سطح بالائی آن پوست کشیده شده و در پائین به قسمت دوم متصل شده است و این قسمت عبارتست از استوانه باریک تری ... ادامه مطلب »

معرفی ساز بربط یا عود

معرفی ساز بربط یا عود

معرفی ساز بربط یا عود - بَربَط یا عود سازی زهی است که در خاورمیانه و کشورهای عربی رایج است و از قدیمی ترین سازهای شرقی و ایرانی به شمار می رود. این ساز در حقیقت نوعی سمبل تاریخی برای سازهای ایرانی است. ● تاریخچهٔ بربط از آن جا پیشینه ٔ این ساز به ۱۹۷۰ سال پیش از میلاد مسیح بازمی ... ادامه مطلب »

تاریخچه موسیقی و سازهای ایرانی

تاریخچه موسیقی و سازهای ایرانی

گذری بر موسیقی و سازهای ایرانی - گذری بر موسیقی و سازهای ایرانی در ایران باستان هنگام برآمدن و فرو رفتن خورشید گروهی به نواختن طبل و کرنا می پرداختند. در اوستا بخش یسناها آمده که پزشکان بیماران خود را با موسیقی ایرانی درمان می کردند. در آن دوران سه نوع موسیقی آئینی (دینی)، بزمی و رزمی مرسوم بوده است، ... ادامه مطلب »

نکاتی که زنان باردار باید دقت کنند

زن باردار

نکاتی که زنان باردار باید دقت کنند - تا می توانید مهمانی بروید، به دیدن دوست های قدیمیتان بروید، پارک ، سینما ، تئاتر، مسافرت و خلاصه برای هر روزتان یک برنامه داشته باشید، بروید که بعد که فرزندتان به دنیا آمد تا مدتها شاید از دیدن روی آفتاب و مهتاب هم محروم شوید، مطمئن باشید هیچکس به هیکل چاق ... ادامه مطلب »

بوکوحرام چیست

بوکو حرام چیست

 بوکوحرام چیست - در سال های اخیر و با افزایش فعالیت افراط گرایان در کشورهای اسلامی، تلاش برخی عناصر سلفی همچون جهاد نکاح در سوریه توسط مفتی سعودی، جنجال زیادی برپا کرد. اما این بار، دختران نیجریه قربانی اعمال و خواسته های سلفی های گروه بوکوحرام شدند که قصد دارند این دختران را بفروشند. گروه بوکوحرام که در سال ۲۰۰۲ میلادی ... ادامه مطلب »

معرفی گل پاپیتال

پاپیتال

معرفی گل پاپیتال - نام فارسی: پاپیتال انگلیسی ( عشقه، پیچک) نام علمی : Hedera Helix نام تیره: Araliaceae نام انگلیسی: Ivy پاپیتال نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی امتیازهای زیادی دارد. بسیار کم توقع و کم غذاست. خشکی خاک را دوست دارد و از سرما لذت می برد. هر چند یک گیاه آپارتمانی است اما در باغچه هم سبز می ... ادامه مطلب »