شنبه , ۷ شهریور ۱۳۹۴
آخرین محصولات

جشن برداشت انار

en5330

برداشت محصولات معمولا در روستاها همراه با جشن خاصی انجام می شود و مردم شادی خود را با هم تقسیم می کنند.  «جشن خرمی»،یکی‏ از همین جشن‏های دیرینه است که با وجود تحول اساسی در شیوه‏ی‏ برداشت آن،هنوز هم کم‏وبیش در برخی نقاط ایران برگزار می‏شود. فلسفه‏ی پیدایی جشن‏های برداشت محصول که توأم با شکر و سپاس‏ به درگاه خداوند ... ادامه مطلب »

مراسم زایمان در کشورهای مختلف

en855

در هر کشوری برای زایمان مراسم خاصی وجود دارد و عقایدی نیز در میان مردم این کشورها شکل گرفته. تفاوت این کشورها را در این مراسم در این مطلب مطالعه نمایید. ژاپن در گذشته رسم نبود کسی به غیر از پزشک و پرستار در اتاق زایمان حضور داشته باشد، اما این روز‌ها در ژاپن هم مثل بقیه نقاط دنیا پدر‌ها ... ادامه مطلب »

مراسم عید فطر در قشم

en5695

عید فطر یکی از آخرین و مهمترین اعمال ماه رمضان، نماز عید فطر و پذیرایی از میهمانان خدا با سفره‌های رنگی در جزیره قشم است. در این روز در منزل همه قشمی‌ها به روی دوست و ناشناس باز است و همه می‌توانند از آن سفره بهره ببرند. مردم قشم شیعه و سنی در ساعات اولیه عید فطر به مساجد خود می‌روند ... ادامه مطلب »

مراسم ازدواج در کرمانشاه

en1532

ازدواج در کرمانشاه هم مثل اکثر جاها با خواستگاری شروع می شود و مراسم خاص خود را دارد. آداب و رسوم خواستگاری پدر پسر در یک روز خوش‌یمن (معمولاً روزهاى فرد) همراه چند ریش‌سفید به خانه دختر مى‌روند و او را براى پسرش خوازمنى (Xwazmani) یا خواستگارى مى‌کنند. در صورت توافق پدر دختر، همانجا میزان شیربهاء و مهریه مشخص مى‌شود. ... ادامه مطلب »

مراسم قبله دعا

en5609

مراسم قبله دعا برای مردم هرمزگان نوعی مراسم مذهبی  است . در سال‌هایی که باران به موقع نمی‌بارد و آب برکه‌ها و چاه‌ها کم می‌شود و شت‌ها و صحرا‌ها سبز نمی‌شوند، امام جماعت و پیشوای مذهبی شهر که در عین حال مردی با تقوا و پرهیزگار است، مقدمات رفتن مردم به مصلا و اجرای مراسم قبل دعا را فراهم می‌سازد . ... ادامه مطلب »

گهواره بندان در گیلان

en5664

رسم گهواره بندان که در گیلان وجود دارد بعد از تولد فرزند و گذشت چند روز که مادر و فرزند به خانه بر می گردند انجام می شود و مهمانان را در این روز دعوت می کنند. قابله محلی (ماما) حاضر می شود و گهواره کودک را مرتب و آماده می کند وسه بار نوزاد را از زیر دسته به بیرون ... ادامه مطلب »

رسم مردم دلیجان در نوروز

en5695

رسومی در دلیجان وجو دارد که مخصوص ایام نوروز است و تعدادی از این رسوم از گذشته ها مانده و تعدادی از رسوم گذشته هم مخصوص آن زمان بوده و در حال حاضر کمتر انجام می شود. یکی از رسوم گذشته در منطقه هله هله بود و به این صورت اجرا می‌شود که پنجاه روز به عید نوروز مانده، عده‌ای ... ادامه مطلب »

آیین چوب بازی

en5941

چوب بازی مراسمی بوده که بیشتر در میان قوم زاگرس نشین انجام می شده و نشانه ی خوشحالی بوده و در جشنها آن را انجام می دادند.این آیین دیرین که فردوسی نیز در شاهنامه به آن اشاره کرده است، هنوز در بین قوم بختیاری اجرا می شود، با این تفاوت که از آیینی رزمی به آیینی بزمی تبدیل شده است. ... ادامه مطلب »

شعر سیاه از حسین پناهی

fu1870

خب ..آره که خیابونا و بارونا و میدونا و آسمونا ارث بابامه واسه همینه که از بوق سگ تا دین روز این کله پوکو میگیرم بالا و از بی سیگاری میزنم زیر آواز و اینقدر میخونم تا این گلوی وا مونده وا بمونه…. تا که شب بشه و بچپم تو یه چار دیواری حلبی که عمو بارون رو طاقش عشق ... ادامه مطلب »

اشعاری از فردوسی

hhe204

گفتـــــار بیهــوده بسیــار گشت                       سخنگوی در مردمی خوار گشت به نایـافت رنجه مـکن خـــــویشتن                          که تیمـار جان باشد و رنج تـن   **************************   زدانش چو جان تـــرا مـــایـه نیست                    به از خامشی هیچ پیرایــه نیست توانگر شد آنکس که خرسنـــد گشت                  از او آز و تیمار در بنـــد گشت   ************************** بـه آمــوختن چون فــروتن شـــوی                            سخن هــای ... ادامه مطلب »

سر خجلت بزیر از روی آن آیینه رو دارم

en5966

سر خجلت بزیر از روی آن آیینه رو دارم گنهکارم ولیکن چشم بخشایش ازو دارم دلم زین آرزو خون شد که جان در پایت افشانم برفتی از برم اما هنوز این آرزو دارم ز بیم آنکه بیدردی نظر بر اشکم اندازد چو مینا گریه پنهان خود را در گلو دارم شکستم ناله را در سینه هرچند از پریشانی هزاران نغمه ... ادامه مطلب »

روزی که نگاهم به تو نسرین بدن افتد

en5976

روزی که نگاهم به تو نسرین بدن افتد گلهای گلستان همه از چشم من افتد گر باد کند زلف به روی تو پریشان صد دسته ی سنبل به سر نسترن افتد اندر شکن زلف تو نالد دل زارم چون مرغ غریبی که به یاد وطن افتد ترسم نگرد دیده ی نرگس به رخ یار از رشک نخواهم گذرش در چمن ... ادامه مطلب »

نقش حقایق از شهریار

en5984

ای چشم خمارین که کشد سرمه خوابت وی جام بلورین که خورد باده نابت خواهم همه شب خلق به نالیدن شبگیر از خواب برآرم که نبینند به خوابت ای شمع که با شعله دل غرقه به اشگی یارب توچه آتش که بشویند به آبت ای کاخ همایون که در اقلیم عقابی یارب نفتد ولوله وای غرابت در پیچ و خم ... ادامه مطلب »

آداب و رسوم مردم ارمنستان

en1752

  با ورود مسیحیت به ارمنستان اعیاد دینی جانشین اعیاد قبلی شدند. مهمترین عید ارامنه همچون سایر مسیحیان جهان عید کریسمس یا تولد حضرت مسیح است که ارامنه آن را در ۶ ژانویه برگزار می کنند در حالی که سایر مسیحیان آن را در روز ۲۵ دسامبر برگزار می کنند و از این نظر میان کلیسای ارمنی و سایر کلیساها ... ادامه مطلب »

آداب و رسوم مردم کرمان

en1627

مردم کرمان رسوم خاصی را در زمان های مختلف دارند که خاص آن زمان است مثلا در ماه رمضان یا در جشنهای مختلف و … ماه رمضان در شب بیست و هفتم ماه رمضان برگزار می شود. در این رسم همه بیشتر بیوه زنان ، زنان بدون فرزند و دختران دم بخت شرکت می کنند. هر زن حاجتمندی «کمویی» برمی ... ادامه مطلب »

مراسم عروسی در قشم

en1557

  عروسی در قشم آیین خاص خود را دارد . در این مطلب شما را با رسم مردم قشم در زمان عروسی آشنا می کنیم. همه چیز از زمانی شروع می‌شود که یکی از بزرگان خانواده پسر «برای دختر»* نزد خانواده وی می‌رود. پس از چند روز که پاسخ مثبت خانواده عروس اعلام می‌شود، بزرگان خانواده داماد با حلقه‌ی انگشتری ... ادامه مطلب »

رقص کچاک

en1508

رقص کچاک رقص آیینی شرق دور است خواندن اطلاعاتی در این مورد می تواند برایتان جذاب باشد. سنتهای آیینی مردمان خاور دور از آنجا که آمیخته به نوعی معناگرایی است برای بسیاری از توریستها و گردشگران جالب به نظر می رسد. همایون ذرقانی در ماهنامه «سفر» بخشی از سفرنامه خود به اندونزی، بالی و سورابایا را به تشریح آیینی به نام ... ادامه مطلب »

آداب و رسوم مردم کردستان

en1456

در استان کردستان یکی از اصیل ترین قومهایی ایرانی زندگی می کنند که در طول تاریخ  افتخارات زیادی را برای خود به ثبت رسانده اید. آشنایی با اداب و رسوم و زبان و لباس این مردم می تواند بدون شک برای اکثر ایرانی ها جذاب باشد. جشن ها جشن‌ها و آیین‌هایی‌ که‌ در میان‌ کردان‌ مرسوم‌ است‌، در برگیرنده‌ جشن‌های‌ ... ادامه مطلب »

رفتار درست با یک خارجی

en1348

در این مطلب با زبانی خاص و شیوه ای جدید شما را با بهترین نوع برخورد با یک خارجی آشنا می کنیم. چه این خارجی مهمان شما باشد و چه شما راهنمای او در کشورتان باشید. راهنمای موزه که دختر جوانی است با دیدن زن فرانسوی به طرف او و همراهان ایرانی‌اش می‌آید. بعد درباره تمام زوایای موزه از زمان ... ادامه مطلب »

مراسم عروسی در روستاهای لرستان

en991

رسم و رسوم استان ها ی مختلف کشورمان در برگزاری مراسم عروسی متفاوت است و در روستاهای استانها نیز مراسمی متفاوت با شهرها برگزار می شود در این مطلب رسوم مردم روستاهای لرستان را در مراسم عروسی آورده ایم. جامعه‌ی روستایی چه کوچ نشین و چه اسکان یافته، از دو طبقه شکل گرفته است. یکی طبقه ای که در طول ... ادامه مطلب »